Bütün Eğitim Kampları aynı değildir.

Araştırmanıza yardımcı olacak 10 soru

Program

Eğitim yalnızca veri bilimini mi içeriyor yoksa disiplinler arası dersler mi var?

Yalnızca bir disipline (ve o disipline bağlı bir müfredata) odaklanılması eğitimin en iyi kaynakları, eğitmenleri ve geleceğin veri bilim insanları için en iyi deneyimleri edinmesini. İstanbul Data Science Academy 2013’den beri bu eğitimleri vermektedir. 2015’den sonra sadece veri bilimine odaklanmıştır. Bütün eğitim kaynaklarımızı yalnızca bir veri bilimi programına aktarıyor ve öğrencilerimize yeni kariyerlere başlamaları için gereken beceri ve bağlantıları sağlıyoruz. Bu arada diğer programlar odağını kaybediyor, çoklu müfredatlar uyguluyor ve kaynakları daha az irdeleyebiliyor (genellikle çoklu eğitimlerin eşzamanlı yapılması ve veri bilimi alanında daha yeni olan fakülteler olması sebebiyle). Bazı programlar eğitim hizmetinden fazlasını veriyor ve bu da öğrencilerine daha da az zaman ayırmalarına sebep oluyor.

Eğitim programı ne tür sonuçlar veriyor?

Eğitim programlarına öğrencilerin harcadığı zaman ve para dikkate alındığında, sonuçlar ve hesap verebilirlik önem taşır. Düzenleme ve sonuç raporlaması olmayan bir endüstride, İstanbul Data Science Academy hesap verebilmek için gönüllü olarak akreditasyon talep eden tek eğitim merkezidir. Akreditasyon kalite ve mükemmeliyet arayan bütün kuruluşlar için önemli bir faktördür. İstanbul Data Science Academy var olan tek akredite veri bilimi eğitim merkezi olmaktan gurur duymaktadır. 

Eğitmenler & Müfredat

Eğitmenleriniz ne kadar deneyimli? Endüstride uygulamalı veri bilimi deneyimleri ne kadar?

Eğitmenlerinizin endüstri deneyimleri eğitiminiz için hayati önem taşır. Beceri ve uzmanlıkları sizin veri bilimindeki en son ve en iyi uygulamaların teori ve pratiğini öğrenmenizi sağlar. En azından İstanbul Data Science Academy olarak biz buna inanıyoruz. Eğitmen kadromuz hem akademik hem de saha tecrübesi bulunan, sektörde en az 10 yıl deneyimli eğitmenlerden oluşmaktadır.

Bir Eğitim Kampı sırasında genel olarak kaç eğitmen eğitim veriyor?

Eğitim programlarımızın artan popülerliği göz önüne alındığında, öğrenci öğretmen oranlarımız deneyiminizde büyük önem taşır. Bazı kurslar için kayıt sayısını artırmak asıl hedef oluyor ve eğitmenler bireysel öğrencilere yeterince vakit ayıramıyor. İstanbul Data Science Academy her eğitim grubu için 2-3 Veri Bilimci kullanır ve daha büyük sınıflar için TA’lar (Öğretmen Yardımcısı) sağlanır. Bu şekilde öğrencilerimiz program boyunca ihtiyaçları olan birebir eğitimi alabilir. Bütün eğitim programları aynı şeyi söyleyemez. Kaynak eksiği olan ve yeterli desteği alamayacağınız bir programa katılmayın. Kaynaklar önemlidir…

Değişen trendleri, işverenlerin ve mezunların geri bildirimlerini yansıtmak üzere müfredat ne sıklıkla güncelleniyor?

Eski bir müfredat deneyiminize ve eğitime, özellikle veri bilimi gibi dinamik bir alanda büyük zarar verir. İstanbul Data Science Academy yıl boyu müfredatını değerlendirir. Güncel kalmalarını ve talep edilen karar alma becerilerine odaklanmalarını sağlamak için her ders detaylı bir akran değerlendirmesinden geçirilir. Bu süreç sayesinde müfredatımızdaki konuları revize eder ve genişletiriz. Görüşmeler ve iş sırasında öğrencilerin ihtiyaç duyduğu beceriler sürekli olarak geliştirilir. Bu İstdsa’nın Kıdemli Veri Bilim İnsanları ve onların bilgi ve endüstri deneyimi olmadan mümkün olmazdı. Deneyiminizi ve geleceğinizi şekillendirecek müfredatın farkında olmak önemlidir.

Kariyer Desteği

Eğitim program boyunca ve işe girene kadar kariyer desteği sağlıyor mu?

Eğitimleri araştırırken önemli bir nokta da mezuniyetten sonraki geleceğinizdir. Programınızın uygulamalı kariyer desteği sağlaması, Veri Bilimci hayalinize ulaşmanız için hayati önem taşır. Yalnızca veri bilimi alanında çalışan deneyimli Kariyer Danışmanlarımızın olması ekibimizin bütün yerel pazarlarda istihdam sağlayan yöneticilerle sürekli ve derin ilişkiler kurmasını sağlamaktadır. Ayrıca her eğitim programı için kariyer danışmanları bütün iş araştırmalarının bireylere göre kişiselleştirilmesini sağlar. Tek bir çözüm bütün öğrencilere uygun değildir. Fakat diğer kurslarda durum her zaman böyle değildir. Çünkü bazıları kariyer desteğini ve kaynakları kampüs ve endüstriler arasında paylaşımlı olarak kullanmaktadır. Veri bilimi gibi özel ve rekabetçi bir alanda iş bulmaya çalışırken bu ideal bir durum değildir.

Eğitim programlarına veri bilimi endüstrisinde çalışan kişiler konuşmacı olarak katılıyor mu?

Veri bilimi eğitim programındaki eğitmenler endüstriyel bilginin kaynağıdır. Fakat bunun için başka bir hayati kaynak da konuk konuşmacılardır. Geniş Veri Bilim İnsanları ağımız sayesinde, her gruba 8 ila 10 konuşmacıyı ağırlıyor, endüstri liderlerini öğrencilerimize projelerini ve üzerinde çalıştıkları gerçek hayattan durumları anlatmaları için davet ediyoruz. Bu aynı zamanda öğrencilerimiz için büyük bir ağ kurma fırsatı sağlıyor.

Mezun

Eğitim programı mezunlarınız mezun olduktan sonra birbirleriyle iletişim kuruyor mu?

Eğitim programı sırasında kurduğunuz bağlantılar sizin için hayat boyu kaynaklar olarak kalmaya devam eder. Endüstrideki akranlarla karşılaşmanız veri bilimi kariyerinize başlamanıza (veya devam etmenize) inanılmaz değer katar. Araştırdığınız eğitim programlarına mezunlarıyla bağlı kalıp kalmadıklarını sorun. Bu topluluklarına ne kadar değer verdikleri hakkında bir fikir edinmenizi sağlayacaktır. Güçlü bir ağın önemine inandığımız için İstanbul Data Science Academy’de mezunlarımızın bizimle ve birbirleriyle irtibatta kalmalarını sağlamak üzere birkaç yöntem geliştirdik. Mezunlarımızın hepsi yıllar içerisinde etkileşim kurabileceğimiz özel bir Slack çalışma alanına davet ediliyor. Ayrıca mezunlarımızı misafir konuşmacı olarak davet ediyoruz ve üç ayda bir her kampüste altı mezun organizasyonu düzenliyoruz.

Eğitim programını tamamladıktan sonra mezunlar nerede işe giriyor?

Bütün eğitim programları çok sayıda saha ve endüstride ilişkilere sahiptir. Veri bilimi ve analitik ekiplerini kurmak isteyen kuruluşlarla sürekli irtibat kurmak önemlidir. Şirketlerin çoğuyla aktif ilişkilere sahibiz. Öğrencilerimize bir iş başvurusu yaparken nasıl öne çıkacakları konusunda destek veriyoruz.